Obecnie rynek fotowoltaiczny bardzo szybko się rozwija. W związku z tym pojawia się problem z odpadami. Wielu klientów naszej firmy zadaję sobie pytanie co się stanie z instalacją po jej zużyciu?Okazuję się, że wkrótce recykling starego sprzętu fotowoltaicznego będzie bardzo opłacalnym interesem. Odpady fotowoltaiczne zawierają miedzy innymi szkło, krzem oraz metale. Szacuję się, że do 2050 roku odpady z fotowoltaki będą wynosiły około 78 milionów ton. Jest to związane z faktem, że instalacje fotowoltaiczne kończą swoją żywotność w przeciągu 25-30 lat. Unia Europejska wystosowała już regulacje dotyczące gospodarki odpadami z fotowoltaiki. Dotyczy ona zasad zbiórki, przetwarzania oraz technologii wykorzystywanych do tego, jak również produktów i materiałów, jakie można z nich wytworzyć.
Unia Europejska
Dyrektywy Unii Europejskiej zobowiązują wszystkich producentów paneli dostarczanych do Europy, aby finansowali koszty zbiórki oraz recyklingu tych produktów. Francuska firma Veolia wylicza, że standardowy krzemowy moduł fotowoltaiczny to w 65-75-procentach szkło, w 10-15 procentach aluminium, w 10-procentach plastik i tylko w 3-5 procentach krzem. W Polsce jedną z firm jest firma Thornmann Recycling Sp. z o.o. , która realizuje takie usługi w zakładzie w Toruniu. W procesie recyklingu panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. Następnie komponenty są oddzielane i wysyłane do oddzielonych strumieni recyklingu. Uważa się, że średni koszt oddania modułów do recyklingu wynosi 1,5 zł za kg.
Podsumowanie
A zatem jeżeli instalacja ma moc 10 kW na którą się składa 28 modułów o mocy 360 Wp, a każdy z nich waży 20 kg kosztuje około 840 zł netto. Biorąc pod uwagę aktualne ceny rynkowe takiej instalacji, koszt recyklingu modułów to niecałe 2% wartości całej instalacji. Instalacje fotowoltaiczne za kilkanaście lat mogą być usunięte z własnych źródeł ale prawdopodobnie system ten będzie działał w podobny sposób jak dzieję się z eternitem, jak wiadomo ten materiał jest usuwany za pomocą specjalnych dofinansowań. Być może będzie on odbywał się w taki sam sposób jak jest z sprzętem AGD i instalację będą oddawane firmą które zakładają nową instalację. Musimy zaczekać kilka lat aby zobaczyć jak ustawodawca rozwiąże ten problem.
Polecamy zainteresowanym do dalszej lektury: