fbpx

Często zadajemy sobie pytanie, czy fotowoltaika się opłaca? Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dla osób inwestujących w instalacje fotowoltaiczne, które zgłoszone do sieci elektroenergetycznych od 1 kwietnia 2022 roku są w rozliczane w systemie net-bilingu.

Wcześniej prosumenci posiadający instalacje fotowoltaiczną byli w systemie netmeteringu. System ten oznaczał, że energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną najpierw zasilała odbiorniki prosumenta, następnie nadmiar energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczną był magazynowany w sieci elektroenergetycznej w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej (instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW magazynowały 80% wyprodukowanej energii, a instalacje fotowoltaiczne powyżej 10 kW magazynowały 70% energii elektrycznej). Ze względu na ten fakt często instalacje fotowoltaiczne były przewymiarowane i koszt instalacji był większy.

Oczywiście prosumenci, którzy zgłosili instalację fotowoltaiczną do 31 marca 2022 roku, nadal są w systemie net-metringu, ale mają możliwość dobrowolnego przejścia na system net-bilingu po zgłoszeniu takiej chęci do odpowiedniej sieci elektroenergetycznej

Net-biling – na czym polegają i jak działają nowe zasady

W obecnej sytuacji można sobie postawić pytanie, czy nowy system dla osób zakupujących instalację fotowoltaiczną przyniesie korzyść? Czy opłaca się fotowoltaika? Na samym początku opiszemy jak nowy system wygląda, a potem postaramy się odpowiedzieć na postawione pytanie.

Jak pisaliśmy system net-bilingu funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2022 roku. Rozpoczął on się okresem przejściowym, to znaczy prosumenci posiadający instalacje fotowoltaiczną zgłoszoną po 1 kwietnia na samym początku do 30 czerwca 2022 roku będą magazynować energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną w sieci elektroenergetycznej, a po 1 lipca 2022 przejdą automatycznie na nowy system. Niewykorzystana energia zmagazynowana w sieci zostanie wyceniona zgodnie z ustaloną stawką.

W pierwszych dwóch latach będzie to średnia miesięczna cena energii z Rynku Dnia Następnego. Od 2024 roku do wyceny będą wykorzystywane stawki godzinowe. Wyliczona wartość energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej, będzie zapisywana na specjalnym koncie prowadzonym przez sprzedawcę i pomniejszany o wartość energii elektrycznej pobranej z sieci. W systemie net-bilingu wartość energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej nie będzie objęta podatkiem VAT ani PIT. Depozyt energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej a wprowadzony do sieci, będzie ważny przez 12 miesięcy, licząc od daty jego wprowadzenia.

Reasumując wartość energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej, a wprowadzonej do sieci będzie mógł pokryć pobór energii na przykład w miesiącach deszczowych bądź nocnych. Tutaj można zauważyć pierwszy plus dla użytkowników instalacji fotowoltaicznej, ponieważ cena energii elektrycznej z miesiąca na miesiąc wzrasta zatem jeżeli energia wprowadzona do sieci z instalacji fotowoltaicznej nie zostanie wykorzystana w tym samym miesiącu, to w kolejnych miesiącach możemy więcej zarobić ze sprzedaży wyprodukowanej energii.

Fotowoltaika czy się opłaca?

Na opłacalność systemu net-bilingu ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze trzeba zauważyć, że system ten wymaga większej świadomości prosumenta na temat instalacji fotowoltaicznej. Klienta należy uświadamiać, że większe bieżące zużycie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej jest korzystniejsze dla klienta, ponieważ gdy nie pobieramy energii z sieci unikamy dodatkowych opłat dystrybucyjnych związanych z poborem. Warto jest tak programować urządzenia (pralka, zmywarka), aby załączały się w czasie najwyższej produkcji z instalacji fotowoltaicznej.

Na poziom opłacalności mają wpływ przede wszystkim dofinansowania. Dla klientów indywidualnych mamy Mój prąd, ulgę termomodernizacyjną oraz Czyste powietrze. W zależności od dofinansowania można uzyskać Mój prąd (nawet do 20 500 zł, jeżeli zainwestujemy w dodatkowe urządzenia), ulga termomodernizacyjna (wysokość zwrotu zależy od metody opodatkowania. Korzystać mogą osoby opodatkowane podatkiem liniowym (19%), według skali podatkowej (17% lub 32%) lub ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych), Czyste powietrze (5000 zł na fotowoltaikę).

Jak wiadomo system net-bilingu związany jest ze sprzedażą niezużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji, czyli mamy kolejny zysk z posiadania fotowoltaiki. Montaż instalacji fotowoltaicznej sprawia również, że wzrasta wartość nieruchomości. Warto również pamiętać, że montując instalacje fotowoltaiczną przyczyniamy się do poprawy środowiska, stajemy się eko-obywatelami. Te czynniki sprawiają, że okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej, skraca się o kilka lat.

W jakich okolicznościach można stracić na nowym systemie rozliczenia?

Nowy system rozliczeń ma pewne wady. Jak wcześniej wspomniano najkorzystniejszy scenariusz to ten, gdzie osoba zużywa bieżącą energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej.

Najczęściej jednak podczas największej produkcji dziennej nikogo nie ma w domu, przez co energia nie może być zużyta, czyli trafia ona do sieci elektroenergetycznej, a następnie trzeba ją kupić wraz z opłatami dystrybucyjnymi.

Zachęca się, aby klienci byli uświadamiani, aby jak najwięcej zużywali wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej.

W obecnym systemie można stracić, gdy kupi się instalację fotowoltaiczną od niekompetentnego instalatora. Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna, wykonana na solidnych komponentach sprawia, że można ją eksploatować do nawet 25 lat. Wybranie taniego, niesprawdzonego instalatora instalacji fotowoltaicznych może sprawić, że instalacja fotowoltaiczna będzie awaryjna, czyli zwiększą się koszty eksploatacyjne instalację fotowoltaiczną.

Kilka słów o obecnych możliwościach dotacji

W Polsce obowiązują liczne dotacje na instalacje fotowoltaiczną. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych, niektóre rolników a inne przedsiębiorców. Dla klientów indywidualnych można znaleźć dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną z programu Mój prąd nawet do 20 500 zł, jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie wspomagana przez magazyn energii czy system zarządzania energią.

Kolejnym program to Czyste powietrze (5000 zł), należy pamiętać, że aby móc skorzystać z tego dofinansowania trzeba połączyć kupno instalacji fotowoltaicznej ze źródłem ciepła.

Można również odliczyć instalacje fotowoltaiczną w podatku PIT jako ulga termomodernizacyjna.

Dla rolników rząd oferuję dofinansowanie w postaci ulgi w podatku rolnym (25% kosztów instalacji fotowoltaicznej) oraz program AGROENERGIA (moc od 10 do 30 kW (włącznie) – do 20 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł, moc od 30 do 50 kW (włącznie) – do 13 proc. kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 25 tys. zł).

Dla przedsiębiorców istnieją preferencyjne kredyty z możliwością umorzenia części kredytu (EKO-KLIMAT, ENERGIA-PLUS).

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Dużo osób zastanawia się, kiedy opłaca się fotowoltaika? Instalacja fotowoltaiczna nadal jest przynoszącą zysk inwestycją. Należy pamiętać, że przed zakupem instalacji fotowoltaicznej trzeba wybrać sprawdzoną i solida firmę, aby koszty poniesione podczas zakupu instalacji fotowoltaicznej nie zwiększyły się przez wybranie niewłaściwego instalatora.

Nowy system, choć jest inny od poprzedniego, nadal jest opłacalny. Przede wszystkim ze względu na ciągłe wzrosty cen za energię elektryczną, za granicą w wielu krajach cena za energię w ciągu roku wzrosła o kilkadziesiąt procent. W Polsce przewiduje się, że energia będzie rosła z roku na rok, chyba że będziemy inwestować w odnawialne źródła energii (w tym w instalacje fotowoltaiczną) to możemy spodziewać się nie zbyt drastycznych zmian cen za energię. Zadając sobie pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca, warto kierować się opiniami specjalistów. Wielu ekspertów mówi, że inwestycja w instalacje fotowoltaiczną z obecnymi formami dofinansowań może zwrócić się nawet w 6 lat dla gospodarstw domowych, a w przedsiębiorstwach nawet w 3-4 lata. Zatem do dzieła, dbajmy o środowisko i nasze bezpieczeństwo energetyczne!