fbpx

Za pomocą pompy ciepła można ogrzać swój dom oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Pompa ciepła jest prostym urządzeniem, która przy odpowiednim doborze i zamontowaniu powinna bezawaryjnie działać w naszym domu przez kilkanaście lat. Pompa ciepła jest przede wszystkim czystym i inteligentnym źródłem energii. Możemy tak zaprogramować pompę ciepła, że będzie się załączać w tych temperaturach, w jakich my chcemy. Przy obecnej niestabilności surowców energetycznych, pompa ciepła to przede wszystkim najbezpieczniejsze i pewne rozwiązanie dla naszego domu. Dzięki pompie ciepła nie musimy martwić się o cenę surowca tak, jak przy zasilaniu kotła na paliwo stałe, a tym bardziej o dostępność tego surowca, który przy obecnej sytuacji geopolitycznej jest niepewny. Pompa ciepła jest urządzeniem, która do swojej pracy potrzebuję powietrza, czyli źródła dostępnego bez ograniczeń, a przede wszystkim darmowego. Dlatego warto zainwestować w pompę ciepła, by móc czuć się bezpieczniej i pewniej w naszych czterech ścianach. Dom ogrzewany pompą ciepła to dobre rozwiązanie na obecne czasy.

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto?

Pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje określonej ilości energii elektrycznej.  Energię potrzebuję przede wszystkim sprężarka, która odpowiada za podwyższenie temperatury i ciśnienia czynnika roboczego, aby móc przekazać odebraną z otoczenia energię cieplną do naszego domu. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu połączeniu czerpiemy energię ze słońca, by móc zasilić nie tylko nasze odbiorniki, ale również pompę ciepła, która do właściwej pracy potrzebuję energię elektryczną.

To rozwiązanie sprawia, że nie tylko mamy niższe faktury za energię cieplną, ale również za energię elektryczną. Wiele osób zastanawia się, jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła jest odpowiednia? Fotowoltaika ma najwyższą wydajność w miesiącach wiosenno-letnich, czyli wtedy, kiedy pompa ciepła nie pracuję na pełnych obrotach, dlatego tę energię, którą fotowoltaika wyprodukuje, można wykorzystać w okresie jesienno-zimowym, kiedy pompa ciepła musi pracować wydajniej.

W systemie net-meteringu prosument po prostu zmagazynowana energię odbierze sobie i zasili pompę ciepła, a prosument będący w systemie net-bilingu, nadmiar energii wyprodukowanej sprzeda do sieci i na niej zarobi, aby móc obniżyć swoje faktury za prąd zimą, kiedy pompa ciepła potrzebuje więcej energii. Dzięki połączeniu pompa ciepła – fotowoltaika obniżamy swoje wydatki na energię elektryczną i cieplną, by móc zabezpieczyć się podczas kryzysów energetycznych i ekonomicznych. Należy również pamiętać, że dzięki temu przyczyniamy się do tego, by nasza planeta stawała się coraz czystszym miejscem.

W jakich przypadkach nie opłaca się montować pompy ciepła z fotowoltaiką?

Fotowoltaika i pompa ciepła to niewątpliwie zgrany duet i ciężko jest znaleźć przypadki, w jakich nie warto montować obu źródeł energii. Skrajnymi przypadkami, kiedy nie opłaca się montować pompy ciepła lub fotowoltaiki są następujące sytuację.

Pierwszym takim przypadkiem jest, kiedy mamy swój dach skierowany na północ, a nie mamy na gruncie miejsca, aby móc zamontować panele fotowoltaiczne, dlatego nie należy za wszelką cenę montować paneli fotowoltaicznych od strony północnej, ponieważ wydajność takiej instalacji będzie bardzo niska.

Kolejnym argumentem, kiedy nie należy montować pompy ciepła, jest brak ocieplenia naszego domu. To sytuacja, w której naprawdę nie warto montować pompy ciepła, ponieważ nasz budynek nie będzie magazynował energii cieplnej i pompa ciepła będzie działać cały czas. To są dwie sytuacje, podczas których nie warto inwestować w fotowoltaikę lub pompę ciepła, ponieważ przyczyni się do wyrzucenia naszych pieniędzy w błoto.

Dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła

W Polsce istnieją dofinansowania na odnawialne źródła energii w tym fotowoltaikę i pompę ciepła. Dla budynków już istniejących klienci mogą liczyć na dofinansowanie z programu Czyste powietrze. W tym programie można otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną.

W zależności od rocznych lub miesięcznych dochodów beneficjenci mogą otrzymać następujący poziom dotacji: podstawowy poziom dofinansowania (dochód roczny jednego członka rodziny 100 000 zł) dla pompy ciepła powietrze woda 9000 zł lub 13 500 zł, jeżeli pompa ciepła ma podwyższoną klasę energetyczną, podwyższony poziom dofinansowania (dochód miesięczny na jedną osobę 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym) dofinansowanie na pompę ciepła wynosi 18 000 zł, a osoby o niskim miesięcznym dochodzie (900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym) mogą liczyć nawet na 27 000 zł dofinansowania na pompę ciepła. We wszystkich trzech przypadkach można liczyć na dofinansowanie dla fotowoltaiki. W dwóch pierwszych wynosi 5000 zł, a w ostatnim przypadku 9000 zł.

Dla nowo wybudowanych budynków można liczyć na dofinansowanie na pompę ciepła z programu Moje ciepło, wynosi ono 7000 zł na pompę ciepła typu powietrze-woda oraz można uzyskać 4000 zł na fotowoltaikę z programu Mój prąd.

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą skorzystać z programu Agroenergia. Program ten skierowany jest do rolników, by mogli zainwestować w odnawialne źródła energii, aby ich gospodarstwa stały bardziej ekologiczne. Poziom dofinansowania w zależności od mocy źródła jest na następującym poziomie: dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW do 20%, nie więcej niż 15 000 zł, dla instalacji o mocy od 30 do 50 kW do 13%, nie więcej niż 25 000 zł. Jeżeli zamontuję się dodatkowe źródło ciepła, na przykład pompę ciepła do fotowoltaiki, można liczyć na dodatkowe 10 000 zł dofinansowania.

Należy zaznaczyć, że dla firm lub dużych instalacji odpowiednie WFOŚiGW przewidziały kredyty na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia części kredytu np. EKO-KLIMAT.

Podsumowanie

Jak widać pompa ciepła i fotowoltaika to zgrany duet. Wspierają siebie wzajemnie podczas pracy w całym okresie eksploatacji. Pompa ciepła potrzebuje energię elektryczną, którą może uzyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że zarówno system net-meteringu i net-bilingu przy pompie ciepła jest bardzo korzystny, dzięki tym systemom upustu dla prosumentów możemy nie tylko obniżyć swoje faktury za energię elektryczną, ale również montując pompę ciepła, można obniżyć faktury za energię cieplną.

Warto przy tym pamiętać, że należy wybierać zaufanego i solidnego instalatora obu źródeł energii. Są to dość proste urządzenia, ale niewłaściwy montaż, dobór i serwis może sprawić, że urządzenia nie będą mogły być użytkowane w przewidzianym przez producenta czasie eksploatacji. Firma Atual posiada specjalistów na wysokim poziomie, przedstawiciele pomagają dobrać zarówno instalacje fotowoltaiczna i pompę ciepła o takich mocach, jaką potrzebuje klient. Firma fotowoltaiczna Atual współpracuję z producentami z najwyższej półki, aby klient mógł być pewien, że jego instalację są bezpieczne i może uzyskać dofinansowanie o najwyższej puli. Tak jest właśnie w przypadku pompy ciepła. Firma Atual w swoim asortymencie ma pompę ciepła, która ma najwyższą klasę efektywności energetycznej, dlatego jej klienci mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie z programu Czyste powietrze. Postaw na Atual i skorzystaj z naszej oferty: