fbpx

W 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne budowy domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy użyteczności publicznej. Wszystkie nowopowstałe budynki muszą spełniać nowe warunki.

Projektowanie zapotrzebowania

Istotnym elementem tego dokumentu jest obniżenie zapotrzebowania na energie pierwotną nowopowstałych budynków. Każdy budynek powinien być tak projektowany, aby miał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Jak wiadomo można ograniczyć utratę ciepła przez zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej, jednak zgodnie z tymi warunkami nie jest to wystarczające. Znacząco można obniżyć wartość wskaźnika na energię pierwotną przez zastosowanie odnawialnego źródła energii, do których zaliczamy między innymi panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko do produkcji energii elektrycznej, służącej do zasilania odbiorników, ale również do ogrzewania budynku dzięki współpracy z kotłem elektrycznym. Nadwyżki energii elektrycznej zmagazynowanej w sezonie letnim możemy wykorzystać w sezonie grzewczym. Warto podkreślić, że ta współpraca jest bezobsługowa, nie trzeba wykonywać żadnych czynności w dostarczaniu nośników energii jak i czyścić pieca. Sterowniki kotłów są tak zinformatyzowane, że ułatwiają obsługę i kontrolowanie pracy kotła, a same kotły elektryczne są tanie w stosunku do innych urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła

W Polsce stają się bardzo popularne powietrzne pompy ciepła, które do swojej pracy potrzebują dużą ilość energii elektrycznej. Tę energie możemy również wyprodukować, dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Taki system współpracy nazywamy hybrydowym. Poziom zanieczyszczenia powietrza staję się tak wysoki, że rząd w Polsce wprowadza coraz to surowsze warunki budowy budynków jak i wymaga od użytkowników starych kotłów do wymiany na nowe, dzięki wsparciu przez różne formy dofinansowania.