fbpx

Głównym zadaniem instalacji fotowoltaicznych jest produkcja energii elektrycznej, aby móc ją później wykorzystać do zasilania odbiorników znajdujących się w domu, w gospodarstwie rolnym bądź przemysłowym. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu komponentów m.in. paneli fotowoltaicznych, inwertera, przewodów, wszelkiego rodzaju zabezpieczeń i innych elementów, które są równie ważne. Mimo wszystko instalacja fotowoltaiczna podobnie jak inne urządzenia, maszyny ma pewne zalety i wady. Dlatego poniższy artykuł opiszę pokrótce najważniejsze zalety i wady instalacji fotowoltaicznej.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Zmniejszenie rachunków za energię elektryczną

Najważniejszą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest obniżenie faktur za energię elektryczną. Jak powszechnie wiadomo, ceny za energię elektryczną z roku na rok gwałtownie rosną. Eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat ceny te wzrosną nawet do 30%. Jest to spowodowaną polityką energetyczna Europy, której zadaniem jest ochrona środowiska i promowanie inwestycji w proekologiczne źródła energii. Taką inwestycją niewątpliwie są instalacje fotowoltaiczne. Dzięki instalacji fotowoltaicznych wpisujemy się w politykę energetyczną Europy i przez to obniżamy swoje faktury za energię elektryczną do minimum. Tym minimum są opłaty stałe, wynikające z przyłączenia domu do sieci elektroenergetycznej.

Niskie koszty utrzymania

Instalacja fotowoltaiczna nie jest mocno złożoną konstrukcją jak inne maszyny i urządzenia. Składa się z wielu elementów, których niezawodności i żywotność jest długa. Dlatego instalacja fotowoltaiczna wiąże się z niskimi kosztami utrzymania. Jak każdy obiekt techniczny wiąże się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi, jednak koszty te są niskie w porównaniu do innych urządzeń produkujących energię elektryczną takich jak turbiny wiatrowe, biogazownie. Głównymi kosztami wynikającymi z eksploatacji instalacji fotowoltaicznej jest jej coroczny serwis (jeżeli nie ma go w cenie zakupu) oraz czyszczenie modułów z zabrudzeń.

Brak emisji niebezpiecznych związków

Odnawialne źródła energii to niewątpliwie ekologiczne źródło energii. Produkcja energii za pomocą tych źródeł wiąże się z brakiem emisji niebezpiecznych związków. Instalacja fotowoltaiczna jako jedno ze źródeł odnawialnych wpisuje się w politykę zero emisyjności. Instalacje fotowoltaiczne podczas produkcji energii elektrycznej nie emituję do otoczenia niebezpiecznych substancji, dlatego jest to czysta energia.

Wartość nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna jak powszechnie wiadomo jest inwestycją, której wartość wynosi około kilku tysięcy złotych, dlatego jej montaż na naszym domu czy gospodarstwie zwiększa jej wartość. Instalacja fotowoltaiczna zwiększa nie tylko wartość ekonomiczną, ale także ekologiczną i estetyczną. Obecnie produkuję się panele fotowoltaiczne, które bardzo dobrze komponują się w otoczenie naszego domu i często powodują, że wygląd naszego domu wydaję się bardzo nowoczesny.

Liczne dotacje

Instalację fotowoltaiczne dla niektórych klientów wydają się drogą inwestycją. Dlatego w Polsce można skorzystać z dotacji refundujących częściowo instalację fotowoltaiczną. Najbardziej popularnym w naszym kraju dofinansowaniem, jest dofinansowanie “mój prąd”. W 2021 roku dofinansowanie można połączyć z ulgą w podatku PIT, zatem dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną może wynosić dużo więcej niż 3000 zł. Wszystko zależy od wartości instalacji fotowoltaicznej. Klienci korzystających z programu Czyste powietrze może dodatkowo skorzystać w tym programie na dofinansowanie w instalację fotowoltaiczną jako źródło dodatkowe w wysokości 5000 zł. Dla gospodarstw rolnych można skorzystać z ulgi w podatku rolnym w wysokości 25% wartości instalacji. Rolnicy mogą również skorzystać z innych dofinansowań takich jak dofinansowanie Agroenergia. Dla przedsiębiorstw są skierowane specjalne dofinansowania lub pożyczki na preferencyjnych warunkach z możliwością umorzenia kredytu.

Szybki zwrot inwestycji

Instalację fotowoltaiczne w początkowej fazie wymagają wkładu finansowego, jednak podczas eksploatacji inwestycja w instalację fotowoltaiczną dość szybko się zwraca. Dzięki corocznym podwyżką cen za energię elektryczną oraz możliwościom skorzystania z różnych form dofinansowań instalacja fotowoltaiczna zwraca się w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznych w przeciągu 5-8 lat. To sprawia, że w kolejnych latach nie musimy płacić tak wysokich faktur za energię elektryczną.

Wysoka wydajność i długa żywotność instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne zawiera komponenty, które cechują się wysoką niezawodnością i eksploatacją, to sprawia, że instalacja fotowoltaiczną użytkuję się około 25/30 lat, oczywiście jest to związane z odpowiednim doborem i jakością wszystkich komponentów. Sprawność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczne w stosunku do innych elektrowni jest na poziomie około 22/23%. Nie jest to zadowalająca sprawności niemniej jednak, jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest dobrze dobrana, zaspokoi w całości nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Niezależność energetyczna

Instalacja fotowoltaiczna połączona z magazynem energii może sprawić, że będziemy niezależni energetycznie. Mimo przerw w dostawach energii lub zaniku napięcia na sieci możemy nadal zasilać nasze odbiorniki w energię elektryczną. Dlatego możemy stać się niezależni energetycznie.  

Wady instalacji fotowoltaicznej

Koszty inwestycyjne

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dość wysokimi kosztami początkowymi, co wielu klientów niestety przeraża. Jednak należy zauważyć, że mimo wysokich kosztów początkowych w instalację fotowoltaiczną, w kolejnych latach nie ponosimy wysokich kosztów za faktury za prąd oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca, a przede wszystkim chronimy środowisko, aby przyszłym pokoleniom dobrze się żyło.

Niestabilne źródło energii

Instalacja fotowoltaiczna do produkcji energii elektrycznej potrzebuję promieniowania słonecznego. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, dlatego nie jest stabilnym źródłem energii. Jak wiadomo, słońca nie ma w nocy oraz mało jest go zimą. To powoduję, że instalacja fotowoltaiczna w tych okresach ma niską wydajności. Oczywiście to nie jest problem, ponieważ nadal jesteśmy podłączeni do sieci elektroenergetycznej i mimo braku produkcji energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną energię mamy, ponieważ ją sobie zmagazynowaliśmy w słoneczne, bezchmurne dni. Można ten problem rozwiązać poprzez inwestycję w magazyn energii, dzięki temu mimo braku słońca możemy korzystać z wyprodukowanej przez nas energii.

Wymaga określonej powierzchni

Instalacja fotowoltaiczna w zależności od mocy wymaga określonej powierzchni, aby móc ułożyć panele fotowoltaiczne. Należy mieć na uwadze, że to miejsce musi być wolne od zacienień, aby instalacja fotowoltaiczna pracowała najwydajniej. Dlatego w zależności od mocy instalacji potrzebujemy określonej powierzchni na dachu bądź na gruncie.

Utylizacja

Po 25 latach instalacja fotowoltaiczna kończy swoją żywotność, dlatego wymagana jest utylizacja. Utylizacją wiąże się z kosztami oraz z wykorzystaniem energii. Utylizacją paneli fotowoltaicznych zajmują się specjalistyczne firmy, które starają się niektóre komponenty ponownie wykorzystać, aby panele fotowoltaiczne w pełni stały się ekologicznym zero emisyjnym źródłem energii. Obecnie nie ma odpowiedniej regulacji prawnej co dalej z panelami. Przyglądając się sytuacją w innych krajach, analogicznie można stwierdzić, że utylizacja będzie darmowa albo będą się nią zajmować firmy, które będą nam zakładać nową instalację fotowoltaiczne, aby nam ułatwić inwestycję.

Podsumowanie

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna posiada wiele zalet, które sprawiają, że inwestycja w to źródło energii staje się korzystne ekonomicznie i ekologicznie. Wśród najważniejszych zalet należy wymienić: zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, niskie koszty utrzymania, brak emisji gazów – Czysta Energia, zwiększają wartość nieruchomości, możliwość skorzystania z dotacji, ułatwiające zakup, szybki zwrot inwestycji, wysoka wydajność i długa żywotność – inwestycja na ponad 25 lat, niezależność energetyczna. Mimo wymienionych zalet instalacja fotowoltaiczna posiada także wady, do których należą przede wszystkim: wysokie koszty inwestycyjne, niestabilne źródło energii, problem z utylizacją oraz instalację fotowoltaiczne potrzebują odpowiedniej powierzchni. Jak widać pomimo pewnych wad, instalacja fotowoltaiczna posiada więcej zalet, nawet te wady można zminimalizować, aby inwestycja w instalację fotowoltaiczną stała się bardziej rentowna.